Empatia a umieranie i śmierć. Dobre praktyki w relacji lekarz – pacjent – rodzina. III edycja

W dniu 21 maja 2023 r. już po raz trzeci Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie we współpracy z Instytutem Dobrej Śmierci zorganizowała konferencję poświęconą podejściu do umierania i śmierci w pracy lekarza.

Wydaje mi się, że z każdą kolejną mamy więcej odwagi, by podejmować kontrowersyjne tematy – powiedziała dr n. med. Agata Malenda, jedna z organizatorek konferencji.
Wśród podjętych podczas konferencji tematów były m.in. metody wspierania rodziców w przypadkach strat okołoporodowych lub śmierci starszych dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnością. Uczestnicy rozmawiali o potrzebach osób w stanach terminalnych, a także o problemach zespołów medycznych, widzianych z perspektywy kierownika oddziału, związanych z podejmowaniem decyzji rozstrzygających o życiu lub śmierci.
W rozmowach przewijał się także wątek dokumentu przygotowanego niedawno przez Towarzystwo Internistów Polskich, z poparciem Naczelnej Izby Lekarskiej, zawierającego zbiór wytycznych w zakresie terapii daremnej. Jednym z jego autorów jest współuczestnik konferencji, wiceprezes ORL w Warszawie Tomasz Imiela. Zdaniem Agaty Malendy owe wytyczne mają szanse wywrzeć istotny wpływ na pracę lekarzy z pacjentami w stanie terminalnym. – My, lekarze, lubimy wytyczne. Bez względu na to, ile mówimy o dobrych praktykach, bez pisemnej formy opracowania zasad dużo trudniej jest podejmować decyzje i próby np. powoływania konsyliów w sprawach terapii daremnej – przekonuje lekarka.
Wykłady z III konferencji można zobaczyć na kanale Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie w serwisie Spotify.

panel 1.

• Rozpoczęcie konferencji: Umieranie jako część życia – czyli dlaczego powinniśmy o nim rozmawiać
    dr n. med. Agata Malenda

• Umrzeć, jak to łatwo powiedzieć. Czyli skoro jest tak dobrze, to dlaczego bywa źle?
    dr Urszula Tokarczyk-Bar (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Studiów Edukacyjnych; Zakład Metodologii Nauk o Edukacji)

• Studenci kierunków medycznych w sytuacji straty pacjenta. Potrzeby a rzeczywistość
    dr Marta Sałapata (edukatorka / pedagog, Instytut Pedagogiki AP w Słupsku)

• Jak poradzić sobie ze śmiercią pacjenta?
    Milena Pacuda (psychoterapeutka, Bliskie Miejsce)

• Jak poradzić sobie ze śmiercią pacjenta? – perspektywa lekarza
    Eugenia Szuszkiewicz (lekarka hospicjum domowego/perinatalnego, Centrum Opieki Paliatywnej dla dzieci Fundacji Gajusz)

panel 2.

• Straty okołoporodowe: jak wspierać rodziców
    Katarzyna Skorupska (psycholożka, psychoterapeutka; psychologia.okoloporodowa)
  • Doświadczenie śmierci dziecka: jak wspierać osieroconych rodziców
    Filip Tarachowicz (założyciel Fundacji Panda Team im. Michałka Tarachowicza)
  • Dziecko z niepełnosprawnością – żałoba po dotychczasowym życiu. Opieka wytchnieniowa
    lek. Michał Błoch (pediatra, pracownik hospicjum domowego, doctor.hospice)
  • Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu i śmierci?
    Aleksandra Kurowska-Susdorf (edukatorka / pedagog)

panel 3.

• Czego od nas potrzebują pacjenci z przewlekłą lub terminalną choroba?
    Marta Banout (psycholożka, Simontonowski Instytut Zdrowia)
  • Przyzwolenie na odejście to nie to samo co eutanazja. O empatii w stosunku do umierających
    prof. dr hab. n. med. Zbigniew Żylicz (onkolog, lekarzy medycyny paliatywnej, prof. wizytujący Uniwersytetu Rzeszowskiego)
  • Jak zadbać o osobę, której umiera ktoś bliski?
    Nina Harbuz (psychoterapeutka, Konteksty Miejsce Psychoterapii i Ośrodek)
  • Żałoba przedłużona – czyli co zrobić, aby zminimalizować jej ryzyko
    dr Marcin Sękowski (Psycholog / Badacz / Psychoterapeuta. Adiunkt w Instytucie Psychologii w Akademii Pedagogiki Specjalnej)

panel 4.

• Czym jest dobra śmierć?
    Anja Franczak (towarzyszka w żałobie / doula umierania / założycielka Instytutu Dobrej Śmierci)
  • Trudne decyzje w sytuacji zagrożenia życia. Jak dbać o relacje? – perspektywa kierownika oddziału
    prof. dr hab. n. med. Janina Stępińska
  • Czy w polskich wytycznych widać światełko w tunelu?
    dr n. med. Tomasz Imiela (OIL Warszawa)
  • I nie opuszczę cię aż do śmierci. Lekarski obowiązek udzielania pomocy umierającym
    dr Weronika Chańska (Zakład Filozofii i Bioetyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum)

debata

Konferencję zakończyła debata, w której udział wzięli:

• Anja Franczak, założycielka Instytutu Dobrej Śmierci, instruktorka szkoleń o procesie umierania w niemieckiej inicjatywie kursów ostatniej pomocy (Letzte Hilfe);
  • prof. dr hab. n. med. Janina Stępińska, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog, Przewodnicząca Rady Naukowej Fundacji Polpharmy;
  • prof. dr hab. n. med. Zbigniew Żylicz, onkolog i lekarz medycyny paliatywnej;
  • dr n. med. Tomasz Imiela, internista, wiceprezes ORL w Warszawie.

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie

Instytut Dobrej Śmierci