Poznaj prelegentów
dr n. med. Agata Malenda
Współinicjatorka oraz współorganizatorka cyklu konferencji "Empatia a umieranie i śmierć". Specjalistka chorób wewnętrznych i hematologii, w trakcie specjalizacji z medycyny paliatywnej. Członkini Zarządu Fundacji Instytutu Dobrej Śmierci oraz Fundacji Polki w medycynie. Wykładowczyni akademicka. Autorka i współautorka kilkunastu prac oryginalnych oraz poglądowych. Zawodowo związana z Fundacją Hospicjum Onkologiczne im. Świętego Krzysztofa, Oddziałem Chorób Wewnętrznych Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim oraz Kliniką Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Katarzyna Jackowska-Enemuo
Antropolożka kultury, muzykantka, opowiadaczka historii, kompozytorka, pisarka, członkini kolektywu Instytut Dobrej Śmierci. Od 2000 roku zajmuje się kulturą tradycyjną tropiąc sposoby społecznego świętowania i celebrowania istotnych momentów w życiu i biegu świata. Wędruje po granicy sacrum i profanum, a także tego co artystyczne i co społeczne. Autorka książek, spektakli, muzyki i słuchowisk radiowych oraz projektu „Nieuchronne” – koncertu będącego odpowiedzią na doświadczenie straty. Współtwórczyni inicjatywy Przemiany, w ramach której tworzy współczesne obrzędy przejścia. Prowadzi pogrzeby, towarzyszy ludziom w czasie tuż po śmierci bliskiej osoby, pomaga zaopiekować się zmarłymi tuż po śmierci.
Izabela Jachnicka
Projektantka i celebrantka humanistycznych ceremonii pogrzebowych w nurcie „slow farewell”, orientalistka, edukatorka, członkini Kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci i Apostolstwa Dobrej Śmierci. Prowadzi warsztaty na temat śmierci i żałoby w warszawskim Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. Autorka gry konwersacyjnej na temat śmierci. Nagrywa podcast „Ścieżki Żałoby”.
Joanna Piaskowska
Przedstawicielka rodziny pacjenta chorego onkologicznie. W ubiegłym roku poświęciła się opiece nad chorą na raka mamą, wspierając ją od momentu diagnozy aż do jej śmierci w lutym 2024 r. Przez 8 miesięcy prawie codziennie towarzyszyła jej w chorobie, najpierw w domu, a następnie w szpitalu i hospicjum. Po jej śmierci została wolontariuszką w hospicjum w podwarszawskich Bramkach prowadzonym przez FHO
Maria Wysocka
Asystent w Zakładzie Etyki Lekarskiej i Medycyny Paliatywnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracuje jako psycholog na oddziale hospicjów stacjonarnych w Warszawie i w Bramkach. Jest asystentem naukowym Fundacji Hospicjum Onkologiczne w Warszawie, gdzie prowadzi wykłady i warsztaty dla lekarzy i pielęgniarek w ramach kursów z medycyny i opieki paliatywnej. Publikowane artykuły oraz rozdział pierwszego polskiego podręcznika dotyczącego opieki zorientowanej na osobie (PZWL 2024), opiera zarówno na doświadczeniach praktyki klinicznej jak i wynikach prowadzonych badań.
dr hab. n. med. Zbigniew Żylicz, prof. UR
W 1979 r. ukończył studia na wydziale lekarskim na Akademii Medycznej w Gdańsku, w 1980 r. wyjechał wraz z rodziną do Niderlandów. Tam specjalizował się w chorobach wewnętrznych i onkologii medycznej. W latach 1994-2005 dyrektor pierwszego holenderskiego hospicjum dla terminalnie chorych, od 2005 r. dyrektor hospicjum w Hull (Wielka Brytania), a od 2011r. hospicjum uniwersyteckiego w Bazylei (Szwajcaria). W 2015 r. roku rozpoczął współpracę z Uniwersytetem Rzeszowskim jako profesor uczelniany i wykładowca. Autor kilkuset artykułów naukowych oraz czterech podręczników dla studentów i lekarzy.
mgr. piel. Edyta Skolmowska
Mgr pielęgniarstwa, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego i opieki długoterminowej, od 10 lat prowadzi zakład opiekuńczo-leczniczy Maltańskie Centrum Pomocy pw. bł. Gerarda Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie dla pacjentów w stanie wegetatywnym, także tych wymagających przewlekłej wentylacji mechanicznej. Prowadzi zajęcia ze studentami pielęgniarstwa oraz bierze aktywny udział w różnych przedsięwzięciach edukacyjnych dotyczących problematyki umierania, śmierci i żałoby. Członkini kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci pod patronatem, którego realizuje autorski projekt spotkań dla medyków pn. Med.-Cafe "Kres życia".
lek. Katarzyna Żak- Jasińska
Lekarz, pediatra, specjalistka onkologii i hematologii dziecięcej. Asystent w Katedrze i Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prowadzi zajęcia z przyszłymi lekarzami przybliżając im tematykę opieki paliatywnej i komunikacji medycznej. Od 20 lat związana z Pediatryczną Opieką Paliatywną. Współzałożycielka Fundacji "Pomorskie Hospicjum dla Dzieci" w Gdańsku. Obecnie pełni funkcję kierownika medycznego zespołu hospicjum domowego dla dzieci "Bursztynowa Przystań" w Gdyni. W codziennej pracy dąży do wprowadzenia wczesnej integracji opieki paliatywnej z onkologią dziecięcą oraz innymi dziedzinami pediatrii.
dr n. hum. Anna Ratajska
Psycholog kliniczny, psychoterapeuta, trener komunikacji klinicznej, trener umiejętności społecznych. Kierownik Psychologicznego Centrum Terapeutyczno-Badawczego Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy oraz adiunkt w Katedrze Humanizacji Medycyny i Seksuologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jest członkiem grupy ekspertów Teaching Committee of International Association for Communication in Healthcare. Prowadzi warsztaty i wykłady dla pracowników opieki zdrowotnej. Naucza komunikacji klinicznej lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów oraz psychologów.
Dr n. med. i n. o zdr. Paweł Witt
EMBA, psychoonkolog, specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, specjalista pielęgniarstwa opieki paliatywnej. Adiunkt Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
dr n. med. Tomasz Imiela
Specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, współorganizator cyklu konferencji "Empatia a umieranie i śmierć". Członek Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Na co dzień pracuje w Klinice Kardiologii CMKP w Szpitalu Grochowskim w Warszawie. Od kilku lat popularyzuje kwestie opieki nad pacjentami w okresie schyłku życia oraz edukuje w zakresie unikania uporczywej terapii.
dr n. hum. Urszula Tokarczyk-Bar
Socjolog, pedagog specjalny, tyflopedagog, terapeuta pracujący z dziećmi i rodzinami doświadczającymi niepełnosprawności sprzężonych; adiunkt w Zakładzie Metodologii Nauk o Edukacji WSE Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, sekretarz PTP o. w Poznaniu, członek zarządu Fundacji „I w ciemności światło” im. Marka Jakubowskiego „Kuby”, członek Kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci, członek Rady Naukowej Instytutu Praw Dziecka im. Janusza Korczaka, członek zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „SERCE”.
Krzysztof Sędacki
Pielęgniarz, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, koordynator wolontariatu w Hospicjum Sióstr Felicjanek w Warszawie. Pomoc drugiemu człowiekowi to dla niego codzienność. Współtworzy dzieła pomocy potrzebującym. Zaangażowany w pracę z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.
ks. Władysław Duda
Prezbiter kościoła rzymskokatolickiego, mgr teologii ukierunkowany na historię sztuki. Od 1987 roku zaangażowany w powstający ruch hospicyjny w Warszawie. Duszpasterz a następnie od 1993 roku prezes Warszawskiego Hospicjum Społecznego. Twórca i założyciel Archidiecezjalnego Zespołu Domowej Opieki Paliatywnej w Warszawie, którym kieruje do chwili obecnej. Duszpasterz Służby Zdrowia Archidiecezji Warszawskiej. Duszpasterz Forum Hospicjów Polskich. Odznaczony decyzją Rady Warszawy odznaką „Za zasługi dla Warszawy.
Katarzyna Kałduńska
Założycielka i prezeska Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim - hospicjum domowe. Od 15 lat towarzyszy umierającym, uczy tego studentów pielęgniarstwa i położnictwa. Uhonorowana nagrodą Pomorzanka Roku 2023 za dokonania na niwie opieki paliatywnej w województwie pomorskim. Od 3 lat edukuje o śmierci na tik toku, zgromadziła 70 tysięcy obserwujących, a filmik o objawach umierania obejrzało aż 2 miliony odbiorców.
Ganna Poliak
Pochodzi z Kijowa, ukończyła studia doktoranckie w Instytutucie Filozofii im. Hr. Skovorody PAN Ukrainy, 2009) oraz studia podyplomowe z psychoonkologii i interwencji kryzysowej na Uniwersytecie SWPS. W roku 2001 została wolontariuszką na oddziale onkologii i hematologii dziecięcej w Kijowie, i od tego czasu bez przerwy zajmuje się pomocą ciężko i nieuleczalnie chorym w Ukrainie. W roku 2022 po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę założyła wraz z mężem Fundację Pallium for Ukraine, celem której jest wsparcie dzieci i dorosłych z Ukrainy, potrzebujących opieki paliatywnej.
lokalizacja
stacjonarnie: Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, ul. Puławska 18, 02-512 Warszawa
online: platforma ClickMeeting
data
5 października 2024 r.
czas
10.00 - 17.30