Poznaj prelegentów

dr hab. n. med. i n. o zdr., prof. CMKP Urszula Tataj-Puzyna
Profesor CMKP, położna z 40-letnim stażem pracy. Absolwentka Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pracuje w Szpitalu Specjalistycznym Św. Zofii w Warszawie, gdzie opiekuje się rodzicami, którzy pomimo prenatalnej diagnozy o letalnym rokowaniu dla dziecka, chcą urodzić chore dziecko. Towarzyszy podczas ich prenatalnego rodzicielstwa a podczas narodzin, razem z rodzicami wita i z godnością żegna nowonarodzone dziecko. Po porodzie pomaga kobietom radzić sobie z cierpieniem i żałobą po stracie.
Jako profesor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, prowadzi badania naukowe (jakościowe), w obszarze perinatalnej opieki paliatywnej. Bada fenomen, zjawisko, doświadczenia ciąży i porodu kobiet, które po prenatalnej diagnozie o letalnym rokowaniu dla dziecka, kontynuują ciążę.

Katarzyna Jackowska-Enemuo
Antropolożka kultury, muzykantka, opowiadaczka historii, kompozytorka, pisarka, członkini kolektywu Instytut Dobrej Śmierci. Od 2000 roku zajmuje się kulturą tradycyjną tropiąc sposoby społecznego świętowania i celebrowania istotnych momentów w życiu i biegu świata. Wędruje po granicy sacrum i profanum, a także tego co artystyczne i co społeczne. Autorka książek, spektakli, muzyki i słuchowisk radiowych oraz projektu „Nieuchronne” – koncertu będącego odpowiedzią na doświadczenie straty. Współtwórczyni inicjatywy Przemiany, w ramach której tworzy współczesne obrzędy przejścia. Prowadzi pogrzeby, towarzyszy ludziom w czasie tuż po śmierci bliskiej osoby, pomaga zaopiekować się zmarłymi tuż po śmierci.

lek. Katarzyna Żak- Jasińska
Lekarz, pediatra, specjalistka onkologii i hematologii dziecięcej. Asystent w Katedrze i Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prowadzi zajęcia z przyszłymi lekarzami przybliżając im tematykę opieki paliatywnej i komunikacji medycznej. Od 20 lat związana z Pediatryczną Opieką Paliatywną. Współzałożycielka Fundacji „Pomorskie Hospicjum dla Dzieci” w Gdańsku. Obecnie pełni funkcję kierownika medycznego zespołu hospicjum domowego dla dzieci „Bursztynowa Przystań” w Gdyni. W codziennej pracy dąży do wprowadzenia wczesnej integracji opieki paliatywnej z onkologią dziecięcą oraz innymi dziedzinami pediatrii.

dr n. hum. Anna Ratajska
Psycholog kliniczny, psychoterapeuta, trener komunikacji klinicznej, trener umiejętności społecznych.
Kierownik Psychologicznego Centrum Terapeutyczno-Badawczego Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy oraz adiunkt w Katedrze Humanizacji Medycyny i Seksuologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jest członkiem grupy ekspertów Teaching Committee of International Association for Communication in Healthcare.
Prowadzi warsztaty i wykłady dla pracowników opieki zdrowotnej. Naucza komunikacji klinicznej lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów oraz psychologów.

Dr n. med. i n. o zdr. Paweł Witt
EMBA, psychoonkolog, specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, specjalista pielęgniarstwa opieki paliatywnej. Adiunkt Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

ks. Marcin Pietrzyk:
Teolog duchowości. Zajmuje się towarzyszeniem duchowym w różnych doświadczeniach życiowych. Ukończył studia z zakresu teologii duchowości i podyplomowe studium poradnictwa psychologicznego i psychoterapii dla duchowieństwa.

mgr Agnieszka Chmiel-Baranowska
Psychoonkolog, psycholog Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci. Absolwentka wydziału psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od 30 lat związana z opieką paliatywną.
Brała udział w wielu międzynarodowych kursach opieki paliatywnej, konferencjach, stażach zagranicznych we Włoszech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Od 1998 do 2005 współpracowała z prof. Rubenem Bildem twórcą metody Creative Acompaniment. W latach 1996-2005 prowadziła wykłady w Instytucie Rozwoju Służb Socjalnych w Warszawie.

dr n. med. Michał Błoch
Lekarz hospicjum dla dzieci i zakładów opiekuńczo leczniczych dla dzieci, w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z medycyny paliatywnej

mgr Magdalena Kiljańska
Fundatorka i założycielka Fundacji Ktoś – organizacji wspierającej rodziny opiekujące się dorosłymi dziećmi z niepełnosprawnością, a od 2024 roku również kobiety doświadczające przemocy domowej. Jest managerem z wieloletnim doświadczeniem w obszarze działań społecznych i wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

mgr Monika Komasińska
Magister fizjoterapii, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Doświadczenia zawodowe uzyskała pracując w Konstancinie, Szpitalu Wolskim w Warszawie, prowadząc własny gabinet fizjoterapii. W ostatnich latach realizuje swoją karierę zawodową w hospicjum domowym Gajusz w Łodzi oraz prowadzi zajęcia dla dzieci wymagające wczesnego wspomagania rozwoju w placówce oświatowej w Pabianicach.
Ukończyła studia podyplomowe w zakresie integracji sensorycznej, oligofrenopedagogiki i dietetyki.

dr n.med. Małgorzata Stolarska
Specjalista pediatra, onkolog, hematolog dziecięcy. Lekarz z 40-letnim stażem pracy w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – Uniwersyteckie Centrum Pediatrii im. Marii Konopnickiej. Od 20 lat lekarz Hospicjum Domowego dla dzieci Fundacji Gajusz.
Nauczyciel akademicki.

Gabriela Halakiewicz
Pedagog społeczny, doradca zawodowy i społeczny, arteterapeuta. Od 2020 roku współzałożycielka i wiceprezes Fundacji DOBROdzieje się, gdzie jest odpowiedzialna za organizację wolontariatu, współpracę z partnerami i darczyńcami oraz wsparcie rodzin.

lek. Urszula Dryja-Grzelińska
Specjalista pediatrii, w trakcie specjalizacji z neurologii dziecięcej. W 2015 r. ukończyła wydział lekarski Uniwerystetu Medycznego w Łodzi. Specjalizację z Pediatrii realizowała w ramach pracy w Oddziale Chorób Zakaźnych dla Dzieci oraz Centrum Opieki Paliatywnej dla Dzieci Fundacji Gajusz.
Od 2022r. pracuje w Klinice Neurologii Rozwojowej i Epileptologii ICZMP w Łodzi.

dr n.med. Anna Jędrzejczyk
Absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku, specjalistka pediatrii oraz medycyny paliatywnej. Od 18 lat związana z pediatryczną opieką paliatywną. Początkowo związana z Pomorskim Hospicjum Domowym dla Dzieci w Gdańsku, gdzie realizowała się jako lekarz pediatra. Następnie brała udział w tworzeniu Hospicjum Pomorze Dzieciom pełniąc rolę lidera zespołu medycznego oraz zrealizowała swoje marzenie o hospicjum perinatalnym. W hospicjum perinatalnym TuliPani współtworzyła model perinatalnej opieki paliatywnej. Od 2021 roku związana jest ze Stowarzyszeniem im. Św. Wawrzyńca w Gdyni – w zespole hospicjum domowego dla dzieci, gdzie pracuje jako lekarz.
Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, wiedzą z zakresu opieki paliatywnej, prowadząc zajęcia ze studentami oraz biorąc czynny udział w szkoleniach i konferencjach.

lek. Bartosz Drąg
Specjalista kardiologii, lekarz systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, ratownik medyczny. Umiejętności specjalisty zdobywał w szpitalu MSWiA w Łodzi, nieprzerwanie od 12 lat związany z Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego w Łodzi. Dyrektor ds. Medycznych Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

mgr Katarzyna Skorupska
Psycholożka, psychoterapeutka, nauczycielka akademicka. Od kilkunastu lat skupiona wokół pracy z osobami doświadczającymi kryzysów okołoporodowych, szczególnie strat okołoporodowych, w ramach indywidualnych spotkań, grup wsparcia, warsztatów. Aktualnie wykłada na Uniwersytecie Wrocławskim, współpracuje z Fundacją Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego, Fundacją Ronić po Ludzku, prowadzi szkolenia oraz grupy superwizyjno-rozwojowe dla specjalistów okołoporodowych w obszarze psychologii perinatalnej i wspierania rodziców w kryzysach czasu okołoporodowego.

Eugenia Szuszkiewicz
Pediatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z 2015 roku, ukończyła specjalizację w Uniwersyteckim Centrum Pediatrii im. Marii Konopnickiej w Łodzi. Przez siedem lat pracowała w Centrum Opieki Paliatywnej dla Dzieci Fundacji Gajusz w Łodzi, zdobywając doświadczenie w opiece nad chorymi dziećmi. W trakcie specjalizacji pełniła dyżury w szpitalu im. Biegańskiego na oddziale chorób zakaźnych. Jej praktyka skupia się na leczeniu dzieci i młodzieży w podstawowej opiece zdrowotnej, z umiejętnościami w badaniach ultrasonograficznych płuc. Stawia na holistyczne podejście, zapewniając profesjonalną i troskliwą opiekę zdrowotną dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjentów.

mgr Aleksandra Młyniak
Psycholożka, interwentka kryzysowa, prowadząca grupy wsparcia. Od początku pracy psychologicznej zaangażowana we współpracę z dziećmi i młodzieżą oraz ich rodzinami. Podejmująca współpracę z grupami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Przez kilka lat współpracowała z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, jako konsultantka Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży- 116 111. Obecnie zaangażowana w prowadzenie grup wsparcia dla dzieci i młodzieży w żałobie oraz wsparcia indywidualnego dla osób po stracie w Fundacji Panda Team im. Michałka Tarachowicza.

dr n. med. Tomasz Imiela
Specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, współorganizator cyklu konferencji „Empatia a umieranie i śmierć”. Członek Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Na co dzień pracuje w Klinice Kardiologii CMKP w Szpitalu Grochowskim w Warszawie. Od kilku lat popularyzuje kwestie opieki nad pacjentami w okresie schyłku życia oraz edukuje w zakresie unikania uporczywej terapii.

dr n. med. Agata Malenda
Współinicjatorka oraz współorganizatorka cyklu konferencji „Empatia a umieranie i śmierć”. Specjalistka chorób wewnętrznych i hematologii, w trakcie specjalizacji z medycyny paliatywnej. Członkini Zarządu Fundacji Instytutu Dobrej Śmierci oraz Fundacji Polki w medycynie. Wykładowczyni akademicka. Autorka i współautorka kilkunastu prac oryginalnych oraz poglądowych. Zawodowo związana z Fundacją Hospicjum Onkologiczne im. Świętego Krzysztofa, Oddziałem Chorób Wewnętrznych Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim oraz Kliniką Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
LOKALIZACJA
stacjonarnie: Okręgowa Izba Lekarska
w Warszawie
ul. Puławska 18, 02-512 Warszawa
online: platforma ClickMeeting
czas
9.30-18.00
data
12 kwietnia 2025 r.